Hvězdy uzavřely svou pětiletku.
V průběhu uplynulých 5. ročníků se ze závodu kdesi v Nehvizdech u Prahy stala jasná zastávka pro nejlepší světové atlety. V atletickém kalendáři jsme spolu s metropolemi jako je New York, Boston, Madrid nebo Paříž. Do dalších let si dáváme jasný cíl – světovou tour v Nehvizdech udržet a přivážet vám ty nejlepší skokany a vrhače světa i nadále. Nároky atletů i diváků rostou a i proto chystáme několik změn. Ale o tom vám budeme povídat až příště. Ať se máte na co těšit.
Pátý ročník „hvězd“ pro nás pořadatele přinesl opět několik novinek, které jsme museli zajistit a realizovat, aby byly splněny podmínky světové atletické federace související s pořádáním WORLD INTOUR TOUR. Zdaleka nejtěžší zkoušku opět způsobila „korona“. Před rokem jsem si říkal, že hůře už být nemůže. Bohužel jsem neměl pravdu. Každá federace, stát či letecká společnost mají jiná pravidla pro vstup atletů do naší země. Tato pravidla se však neustále měnila, často i ze dne na den. Vlna omikronu udeřila nejvíce právě v době konání našeho mítinku a zasáhla nejen velkou část organizačního týmu, ale také řadu atletů. O Vánocích vše vypadalo růžově – atleti k nám chtějí a tak startlist přetékal jmény opravdu nej atletů z celého světa. I čekací listina byla plná zvučných jmen. Ale jak se termín závodu přibližoval, tak nám atleti hlásili své nakažení a karantény. Pro příklad: večer nám volaly hned 3 atletky z výšky žen, že mají covid. Ihned jsme hledali náhradnice a našli dvě výškařky z top patnáctky na světě. Při testech před vstupem do letadla měly obě pozitivní test! K tomu není co dodat. Když ne loni, tak letos asi už můžeme říci, že jsme zažili snad všechna úskalí při pořádání tak rozsáhlé akce, na které se už představili atleti a atletky ze 48 zemí světa.
Letošní závod nabídl premiéru možná dvou nejlepších atletů budoucnosti. Vůbec poprvé v Evropě byl a závodil nejlepší skokan všech dob Harrison z USA a Korejec Woo. Atleti předváděli neskutečné skoky, ale výkony nad 230 cm bohužel nepadly. Večer se borci omlouvali, že byli z prvního startu v Evropě nervózní a pravděpodobně se asi projevila i nezkušenost, protože oba jsou ještě velice mladí. Věříme, že se budou v dalších letech vracet už jako mazáci ověnčeni medailemi. Nakonec největšího úspěchu dosáhl atlet z daleké Malajsie Nauraj Randwaha, který vytvořil národní rekord své země krásnými 227 cm. Další nároďák vytvořen na nehvizdském poli!!! Navíc to byl rekord mítinku, který vzal miláčkovi Nehvizd Jamalovi Wilsonovi z Baham.
V kouli žen jsme mohli vidět mistryni světa Christinu Schwanitz z Německa, která se ale musela sklonit před svou týmovou kolegyní Sarou Gambetta. Ta poslala své náčiní do vzdálenosti 18,90 m a dostala se tak na 2. místo světových tabulek.
V kouli mužů zkompletoval hattrick náš Tomáš Staněk. Soutěž mužů koulařů byla neskutečně kvalitní a vyrovnaná. Všichni borci se dostali za hranici 20ti metrů! Když jsme před 5ti lety začínali, bylo naším snem mít zde někoho, kdo hodí 20 m. Teď je situace taková, že kdo hodí pod 20 m, tak ho už ani nebereme. Už si můžeme vybírat.
To celé by se neobešlo bez finanční podpory městyse Nehvizdy, bez pomoci paní Fibingerové ani bez mnoha dalších partnerů. Z těch hlavních děkujem Nadaci CEZ, společnosti CANABA, firmám DNA Central Europe a ZET Point, dále Sokolu Nehvizdy a CEPSu. Hlavní díl práce májí kamarádi a dobrovolníci, kteří obětují své volno a pomáhají ve dne v noci, protože dění okolo takové akce nikdy nespí a příprav není málo.
Takové byly Hvězdy 2022 WORLD TOUR SILVER.
Další zastávku plánujeme na začátek února 2023!
Tomáš Vojtek
ředitel mítinku
Do hodnocení 4. ročníku Hvězd v Nehvizdech se mi dlouho nechtělo a delší dobu po mítinku to ani nešlo.
Teď konkrétně. Příprava na 4. ročník závodu, poprvé pod hlavičkou nejprestižnější kategorie World Athletics Tour, začala v dubnu loňského roku. V té době by asi nikoho nenapadlo, co vše nás čeká a nemine v souvislosti s uspořádáním akce a tím zachování tradice. Jednou z věcí bylo dodržet veškeré podmínky pro světovou atletickou tour. V této oblasti se vše (i dle slov delegátů) zvládlo na výbornou. Druhý, a mnohem obtížnější úkol, byl poradit si s „koronou“ a opatřeními s ní spojených. O tom, jak komplikované je zajišťování finančních prostředků v téhle době, se mi ani psát nechce. Každý, kdo v tom s námi letos byl, je pro mě velký hrdina!
Předně jde ale o sportovce a ty se nám povedlo dopravit do Nehvizd opravdu světové. Startovní listina se několikrát mění každoročně a my operativně zaplňujeme uvolněná místa. V tomhle ohledu byl letošní ročník speciální především pro manažera závodu pana Jiřího Jóna, s kterým jsme denně posílali stovky emailů a vyřizovali spousty hovorů. Startovní listina se neměnila z týdne na týden, ale z hodiny na hodinu a nezaplňovala se jednotlivá místa, ale celé seznamy. Tu se zavřel celý stát, jinde nasmlouvané atlety nepustila federace nebo mateřský klub. Některým atletům byl zrušen let, dostali se do karantény nebo byli přímo v izolaci atd. atd. Například, když už jsme dostali do letadla tým USA a těšili se na jeho účast, tak při přestupu došlo k pozitivnímu kontaktu a nastalo velké vyjednávání a operativní řešení situace.
V době, kdy jsou zavřené státy a hlídané hranice, bylo dalším „oříškem“ získat povolení pro vstup na naše území. Na ambasádách jsme byli jako doma a veškerá vládní povolení a výjimky dokázali někdy i doslova „ukecat“. Jedním slovem – šílenost!
Zkrátka, dokud jsem atlety osobně neuvítal, tak jsem nevěřil, že je máme jisté. A vlastně ani pak nebylo zcela vyhráno. Kvůli extrémně špatným spojům co ČR museli atleti přicestovat o několik dnů dříve a někteří zůstávali i 14 dnů po závodě. Prostě, nebylo vůbec snadné dostat je zpět do rodné země. Skoro měsíc jsem trnul strachem, aby nevyšel některému z nich pozitivní test na koronavirus. Testy probíhaly u některých sportovců obden, u některých i denně. Pro každého atleta, trenéra, maséra jsem si musel vytvořit složku, kam jsem zakládal veškeré záznamy a výsledky testů. Heslem NAVZDORY jsme se ale řídili pořád, a tak Nehvizdy (i když jen online) viděly nejprestižnější atletický podnik a na jeho startu mistry světa, Evropy atd. Osobně jsem ale z předvedených výkonů lehce zklamaný. Startovní pole bylo sice nabité nejlepšími atlety světa, ale někteří z nich zůstali za svým očekáváním i očekáváním ostatních. Příčinou může být to, že se vinou nejrůznějších restrikcí a opatření nemohli adekvátně připravit. Odstupem času, a s přicházejícími ohlasy a velkými díky ze všech světových stran, se ale pomalu uklidňuji. Náš mítink proběhl, ale organizátoři dalších mítinků ve světové tour (jako jsou Paris, Stockholm, New York) to nezvládli a jejich akce byly úplně zrušeny. Z mítinku v New Yorku, který je nejstarší a asi nejlepší mítink na světě, k nám dokonce přišla žádost, abychom u nás zrealizovali některé disciplíny za ně. Tuhle zprávu si asi nechám zarámovat!
Samotný souhlas k povolení závodu mi nedal spát někdy od Mikuláše. Doporučení Českého atletického svazu, Národní sportovní agentury, hygieny i vlády se ale nakonec získat povedlo. Suma sumárum: na nezbytné dokumenty bylo potřeba tolik papírů, že určitě padl pořádný kus lesa.
Speciální díky za úspěšný průběh mítinku si zaslouží firma DNA Central Europe, která je nám věrná od našich začátků. Proto také celý závod nese její jméno. Megadík patří i Městysu Nehvizdy za finanční i lidskou pomoc (tým na radnici tvořený panem Nekolným, Poběrežským, Kolářem, Štěchem, Glattem…., ženské osazenstvo, které mi vždy ochotně poradí a pomůže – paní Kvasničková, Koucká, Prekscholová a Strnadová – to je zkrátka skvělá souhra). Velký dík musím vyslovit firmě CANABA za finanční i propagační pomoc. Jmenovitě už nejde poděkovat všem. Tým, který se na přípravě a chodu závodu podílí, se už skládá z více než 100 lidí. Přesto bych rád vyzdvihl pomoc Soni Kubíčkové, Karla Luňáka a chlapů z Nesprekolu, Honzy Jenčíka, Štěpána Škorpila, manželů Ludwigových, technických ředitelů Martina Mazáče, Honzu Žižku, Marka Lukáše a v neposlední řadě naší patronky Heleny Fibingerové, které mítink vděčí za mnohé.
V závěru bych nerad opomenul první nehvizdskou účast žákyně Veroniky Havlíčkové v hlavním závodě žen, kde se blýskla a neztratila mezi atletkami, které mají bohaté zkušenosti z MS či OH.
Věřím, že svět bude brzy v normálu a při pátém ročníku Hvězd v Nehvizdech bude již hala opět zaplněná fanoušky do posledního místa. Už teď mohu slíbit, že zařazení World Athletics Tour budu chtít v Nehvizdech i pro rok 2022!
Tomáš Vojtek
ředitel mítinku