Když mě v zimě roku 2017 starosta Nehvizd ukázal tamní sportovní halu, nevěřil jsem vlastním očím. Malý městys za Prahou má víceúčelové sportoviště, o kterém si mnohá větší města mohou nechat jen zdát. Hned mě napadlo, že by se v ní kromě trénování mohl uspořádat i nějaký závod. Po pár menších akcích pro děti se mi v hlavě začala rodit vize národního mítinku pro seniorskou špičku, okořeněného například o závodníky ze Slovenska. Zkušenosti s chodem a organizací větších akcí jsem v minulosti nasbíral jak z pozice atleta, tak i pořadatele. Především díky zkušenostem a radám pana trenéra Sečkáře, který mi vždy dokázal poradit a sportovně mě v Brně vychoval. Byl pro mě jako strýček Google.

Ambice však rostly ještě výš a 18. ledna 2018 Nehvizdy hostily první ročník velmi slušně obsazeného mezinárodního mítinku, na který se sjeli závodníci ze tří kontinentů a 18 států. Hlavním hnacím motorem mítinku však od začátku byla touha skloubit dohromady závody pro co největší množství dětí a mládeže, pro hendikepované sportovce, kterým mítink pomáhá vybírat finance na nákup speciálního oblečení pro vozíčkáře. Nadšené reakce všech zúčastněných mě utvrdily v tom, že se to podařilo.

Druhý ročník se podařilo zvednout prestiž ještě výše a mohli jsme přivítat silnou atletickou ekipu. Mnoho účastníků olympiád, MS a největších kontinentálních akcí i medailistů. Závod už zasáhl téměř celý svět, protože číslo zúčastněných zemí se dostalo až na 33. K tomu jsme mítink rozšířili na dva dny, aby mohli dětští účastníci dostat více prostoru. A že měl mítink kvalitu, o tom svědčí i fakt, že padl národní rekord atletické superzemě Jamajky ve vrhu koulí. K tomu velmi vysoké bodové ohodnocení mítinku ve světových tabulkách IAAF a taky to, že pro některé závodníky byl výkon z Nehvizd tím nejhodnotnějším (SB) v sezoně.

Pro třetí ročník jsme měli velké plány a jsem šťastný, že se nám podařilo velkou část naplnit. Díky podpoře Nadace ČEZ a světové rekordmanky ve vrhu koulí paní Heleně Fibingerové jsme mohli pořídit nový koulařský sektor a snad i díky tomu padl nejlepší světový výkon v kouli v podání Tomáše Staňka. Včetně tohoto výkonu se závodníkům podařilo vylepšit celkem 4 rekordy mítinku z 5 disciplín. A to je známka toho, že to musíme dělat správně. Brazilský výškař Fernando Ferreira navíc vylepšil národní rekord této disciplíny a doplnil hvězdného jamajského koulaře O´Dayne Richardse, který při loňském ročníku vylepšil národní maximum v kouli. Hala praskala ve švech a jsem rád, že atletičtí fanoušci a nadšenci opět pomohli závodníkům ke skvělým výkonům. Ohlasy závodníků byly podobné, jako při minulých ročnících – děkovali za výjimečnou atmosféru, kterou se nám opět společně v Nehvizdech podařilo vytvořit. To, co zažijí v Nehvizdech, se nenajde nikde jinde ve světě. Mítink v malé sportovní hale, s rodinnou atmosférou a maximálním úsilím vytvořit ty nejlepší podmínky pro sportovce, závodící děti i diváky. Jsem nadšený, že právě toto je dnešní obraz mítinku Hvězdy v Nehvizdech. Vidět spokojené tváře sportovců po jejich představení, vidět děti, které pozorují každý pohyb světových i českých atletů, které dodávají dětem inspiraci a motivaci pro jejich další nejen sportovní růst, a v neposlední řadě vidět plnou halu skandujících diváků, kteří dělají maximum pro to, aby byl každý výkon jednotlivých sportovců co možná nejlepší, toto vše je pro mě dojemným a naplňujícím momentem tohoto netradičního českého mítinku. Mítinku, který má díky našemu úsilí a pomoci od Základní umělecké školy Nehvizdy nově od třetího ročníku také svoji hymnu TO DÁŠ! 🙂

Těší mě, že se závodníci sami ozývají s tím, že se chtějí vrátit a představit se na dalším ročníku. Zakládáme si na osobním přístupu a přemýšlíme, i díky zkušenostem z nedávné osobní atletické dráhy, jak bychom mohli udělat mítink pro závodníky co nejzajímavější, a taky aby se cítili co možná nejlépe po všech stránkách.

Myslíme taky na fanoušky a návštěvníky mítinku, aby se bavili i mimo atletické představení. Součástí mítinku je totiž i doprovodný program, kde se můžou dětí i dospělí zabavit v případě volné chvilky mezi soutěžemi.

Jsme šťastní, že má mítink dopad taky na naše nejmenší a že zájem o atletiku v posledních letech roste. Věřím, že v Nehvizdech vyrostou atletické hvězdy budoucích let, nadějných talentů tady totiž máme hned několik.

Mezinárodní mítink Hvězdy v Nehvizdech můžu hrdě nazvat splněným snem.

Tomáš Vojtek, ředitel mítinku

cs_CZČeština
Powered by TranslatePress »