Director's word

Hvězdy uzavřely svou pětiletku.

V průběhu uplynulých 5. ročníků se ze závodu kdesi v Nehvizdech u Prahy stala jasná zastávka pro nejlepší světové atlety. V atletickém kalendáři jsme spolu s metropolemi jako je New York, Boston, Madrid nebo Paříž. Do dalších let si dáváme jasný cíl – světovou tour v Nehvizdech udržet a přivážet vám ty nejlepší skokany a vrhače světa i nadále. Nároky atletů i diváků rostou a i proto chystáme několik změn. Ale o tom vám budeme povídat až příště. Ať se máte na co těšit.

Pátý ročník „hvězd“ pro nás pořadatele přinesl opět několik novinek, které jsme museli zajistit a realizovat, aby byly splněny podmínky světové atletické federace související  s pořádáním WORLD INTOUR TOUR. Zdaleka nejtěžší zkoušku opět způsobila „korona“. Před rokem jsem si říkal, že hůře už být nemůže. Bohužel jsem neměl pravdu. Každá federace, stát či letecká společnost mají jiná pravidla pro vstup atletů do naší země. Tato pravidla se však neustále měnila, často i ze dne na den. Vlna omikronu udeřila nejvíce právě v době konání našeho mítinku a zasáhla nejen velkou část organizačního týmu, ale také řadu atletů. O Vánocích vše vypadalo růžově – atleti k nám chtějí a tak startlist přetékal jmény opravdu nej atletů z celého světa. I čekací listina byla plná zvučných jmen. Ale jak se termín závodu přibližoval, tak nám atleti hlásili své nakažení a karantény. Pro příklad: večer nám volaly hned 3 atletky z výšky žen, že mají covid. Ihned jsme hledali náhradnice a našli dvě výškařky z top patnáctky na světě. Při testech před vstupem do letadla měly obě pozitivní test! K tomu není co dodat. Když ne loni, tak letos asi už můžeme říci, že jsme zažili snad všechna úskalí při pořádání tak rozsáhlé akce, na které se už představili atleti a atletky ze 48 zemí světa.

Letošní závod nabídl premiéru možná dvou nejlepších atletů budoucnosti. Vůbec poprvé v Evropě byl a závodil nejlepší skokan všech dob Harrison z USA and Korejec Woo. Atleti předváděli neskutečné skoky, ale výkony nad 230 cm bohužel nepadly. Večer se borci omlouvali, že byli z prvního startu v Evropě nervózní a pravděpodobně se asi projevila i nezkušenost, protože oba jsou ještě velice mladí. Věříme, že se budou v dalších letech vracet už jako mazáci ověnčeni medailemi. Nakonec největšího úspěchu dosáhl atlet z daleké Malajsie Nauraj Randwaha, který vytvořil národní rekord své země krásnými 227 cm. Další nároďák vytvořen na nehvizdském poli!!! Navíc to byl rekord mítinku, který vzal miláčkovi Nehvizd Jamalovi Wilsonovi z Baham.

kouli žen jsme mohli vidět mistryni světa Christinu Schwanitz z Německa, která se ale musela sklonit před svou týmovou kolegyní Sarou Gambetta. Ta poslala své náčiní do vzdálenosti 18,90 m a dostala se tak na 2. místo světových tabulek.

kouli mužů zkompletoval hattrick náš Tomáš Staněk. Soutěž mužů koulařů byla neskutečně kvalitní a vyrovnaná. Všichni borci se dostali za hranici 20ti metrů! Když jsme před 5ti lety začínali, bylo naším snem mít zde někoho, kdo hodí 20 m. Teď je situace taková, že kdo hodí pod 20 m, tak ho už ani nebereme.  Už si můžeme vybírat.

To celé by se neobešlo bez finanční podpory městyse Nehvizdy, bez pomoci paní Fibingerové ani bez mnoha dalších partnerů. Z těch hlavních děkujem Nadaci CEZ, společnosti CANABA, firmám DNA Central Europe a ZET Point, dále Sokolu Nehvizdy a CEPSu. Hlavní díl práce májí kamarádi a dobrovolníci, kteří obětují své volno a pomáhají ve dne v noci, protože dění okolo takové akce nikdy nespí a příprav není málo.

Takové byly Hvězdy 2022 WORLD TOUR SILVER.

Další zastávku plánujeme na začátek února 2023!

Tomáš Vojtek
meeting director


I was not able to evaluate the 4th year of Hvězdy v Nehvizdech for a long time after the meeting and more time passed, writing an evaluation seemed harder.

To make it more concrete ... Preparations for the 4th year of the competition, for the first time under the heading of the most prestigious category of the World Athletics Tour, began in April last year. At that time, no one would have thought about what awaits us in order preserve the tradition. One of the things was to meet all the conditions for a world athletics tour. In this area, everything (even according to the delegates) was excellent. The second, and much more difficult, task was to deal with the CORONA-19 and the measures associated with it. I don't even want to write about how complicated securing funds is at this time. Everyone who has been with us this year is a big hero to me!

But first of all, there are athletes, and we managed to transport them to Nehvizdy, truly world-class. The start list had changed several times every year and we have filled the vacancies on the run. In this respect, this year was special especially for the competition manager Jiří Jón, with whom we sent hundreds of emails a day and made a lot of calls. The start list did not change from week to week, but from hour to hour, and individual places were not filled, but entire list was replaced. The whole country had been closed, the athletes contracted elsewhere were not released by the federation or the parent club. Some athletes had their flights canceled, quarantined or directly isolated, etc., etc. For example, when we got a US team on the plane and looked forward to its participation, there was a positive contact during the transfer and there was a lot of negotiation

At a time when countries and guarded borders were closed, another "challenge" was to obtain permission to enter our territory. We were at home at the embassies and sometimes all government permits and exceptions we were able to literally "talked down". In another word - madness!

In short, until I personally welcomed the athletes, I did not believe we were sure of them. And even then, it wasn't completely won. Due to the extremely poor transit flights that the athletes had to arrive in the Czech Republic a few days earlier and some stayed for 14 days after the competition. Quite simply, it was not at all easy to get them back to their homeland. For almost a month, I was afraid that one of them would pass a positive coronavirus test. The tests were performed on some every other day, on some even daily. For each athlete, coach, staff, I had to create a folder where I kept all the records and COVID-19 test results. However, we still followed the motto of AMID, so Nehvizdy (even if only online) saw the most prestigious athletic event and the world champions, European champions. Personally, however, I am slightly disappointed with the performances. Although the starting field was full of the best athletes in the world, some of them fell short of their expectations and the expectations of others. This may be due to the fact that they were unable to prepare adequately due to various restrictions and measures. But with the passage of time, and with the coming responses and great thanks from all over the world, I am slowly calming down. Our meeting took place, but the organizers of other meetings on the world tour (such as Paris, Stockholm, New York) did not manage and their events were completely canceled. From the meeting in New York, which is the oldest and probably the best meeting in the world, we even received a request that we carry out some disciplines for them. I'll probably have this message framed!

The consent to the competition permit did not allow me to sleep ever since beggining of December. However, the recommendations of the Czech Athletic Association, the National Sports Agency, hygiene and the government were finally obtained. To sum up: so many papers were needed for the necessary documents that a good chunk of the forest must have fallen.

DNA Central Europe, which has been loyal to us since our beginnings, deserves special thanks for the successful course of the meeting. That is why the whole competition bears its name. Big thanks also belongs to Městys Nehvizdy for financial and human help (the team at the town hall consisting of Mr. Nekolný, Poběrežský, Kolář, Štěch, Glatt…., A female staff who will always be happy to advise and help me - Mrs. Kvasničková, Koucká, Prekscholová and Strnadová - that is in short, a great interplay). Many thanks to CANABA for financial and promotional help. Namely, it is no longer possible to thank everyone. The team that participates in the preparation and operation of the race already consists of more than 100 people. Nevertheless, I would like to commend the help of Sona Kubíčková, Karel Luňák and the guys from Nesprekol, Honza Jenčík, Štěpán Škorpil, the Ludwigs, technical directors Martin Mazáč, Honza Žižka, Marek Lukáš and last but not least our patroness Helena Fibingerová, to whom the meeting owes much.

In the end, I would not like to miss the first participant from Nehvisdy young Veronika Havlíčková in the main women's competition, where she shone and did not get lost among the athletes who have extensive experience from the World Championships or the Olympics.

I believe that the world will soon be normal and during the fifth year of Hvězdy v Nehvizdech, the hall will be filled with fans again in the last place. I can already promise that I will want the inclusion of the World Athletics Tour in Nehvizdy for the year 2022 as well!

Tomáš Vojtek
meeting director

en_USEnglish
Powered by TranslatePress »